DünyaEkonomiManşet

Yeni düzenlemelerden sonra dolar ve Euro’da hızlı geri çekilme başladı

Türkiye’de, kabine toplantısı sona ermeden hemen önce yüzde 10’u aşan yükseliş kaydeden dolar ve Euro, Erdoğan’ın açıkladığı yeni düzenlemeler sonrası düşüşe geçti

Döviz kurlarındaki atağa Erdoğan’dan sürpriz hamle

Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yeni düzenlemeleri açıklaması sonrasında dolar 18,40 seviyelerinden 16 seviyesinin altına kadar düştü. 20,80 seviyesindeki Euro ise 18’in altına indi.

Döviz kurlarında atak devam ederken, döviz mevduatının çözülmesi ve yastık altını ekonomiye kazandırmak amacıyla sürpriz bir hamle geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, dövizin muhtemel getirisine Türk lirası varlıklarda kalarak ulaşılabilmesini sağlayacak yeni bir aracın devreye alınacağını açıkladı.

İhracatçı firmalara TCMB’den “ileri vadeli kur” verilecek

Erdoğan, “Vatandaşımızın bankadaki TL varlığını, mevduat kazancı kur artışından yüksekse bu getiriyi elde edecek. Kur getirisi mevduat kazancının üstünde ise aradaki fark doğrudan vatandaşımıza ödenecek. Bu kazanç stopaj vergisinden muaf tutulacak” dedi.

Erdoğan, döviz kurundaki dalgalanma sebebiyle fiyat vermekte zorlanan ihracatçı firmalara da doğrudan Merkez Bankası aracılığıyla ileri vadeli kur rakamı verileceğini açıkladı.

 

Başa dön tuşu