DünyaManşet

Davutoğlu’ndan HDP’ye telefon: Üzgünüm

TC eski AKP‘li Başbakan’ı, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Başbakanlığı döneminde kendisine hakaret ettiği iddiasıyla yargılanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkındaki şikayetini geri çekti

Davutoğlu Demirtaş hakkındaki şikayetinden vazgeçti

Davutoğlu, avukatı aracılığıyla mahkemeye sunduğu dilekçeyle, Başbakanlığı döneminde kendisine hakaret ettiği iddiasıyla yargılanan Demirtaş hakkındaki şikayetinden vazgeçti.

Ahmet Davutoğlu'ndan Selahattin Demirtaş'ın teklifine yanıt

İstanbul 47. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada, başka suçtan Edirne F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklu sanık Selahattin Demirtaş’a Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanılmaya çalışıldı ancak teknik aksaklık nedeniyle bağlantı sağlanamadı.

Demirtaş’ın avukatı Fırat Epözdemir konuştu

Demirtaş’ın avukatı Fırat Epözdemir’in hazır bulunduğu duruşmada, “mağdur” Ahmet Davutoğlu’nun avukatı aracılığıyla dosyaya dilekçe sunduğu, bu dosyadaki tüm işlemlerden ve taleplerden feragat ettiği bildirildi.

Demirtaş’ın avukatı Epözdemir, Davutoğlu’nun şikayetten vazgeçmesini kabul ettiklerini belirterek, “Müvekkilin milletvekilliğinin kaldırılmasının, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararıyla Anayasa’ya aykırı olduğu tespit edilmiştir. Müvekkil, dava konusu mağdur hakkındaki benzer konuşmaları milletvekili olarak meclis kürsüsünden yapmıştır. Bu raporlarla ortadadır. Yasama sorumsuzluğu nedeniyle bu dava hakkında düşme kararı verilmesini istiyoruz” diye konuştu.

Mahkeme, sanık hakkındaki başka mahkemelerdeki bazı dosyalarının akıbetlerinin sorulmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Demirtaş’ın 2015 yılında yaptığı açıklamada, o dönem Başbakan olan Ahmet Davutoğlu hakkında kullandığı ifadeler nedeniyle “kamu görevlisine alenen hakaret” suçundan 3 ay 15 günden 2 yıl 4 aya kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

Davutoğlu’ndan HDP’ye telefon

Ahmet Davutoğlu konuyla ilgili HDP’li bir yöneticiyi arayarak “üzgün olduğunu ve avukatlarına duruşmadan çekilin talimatı verdiğini” ifade etmişti

Kaynak: Independent TürkçeBaşa dön tuşu