DünyaManşet

HDP: 2021’de 68 kişi olmak üzere AKP’li yıllarda 2 bine yakın maden işçisi yaşamını yitirdi

Türkiye siyasi partilerinden Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Bartın’ın Amasra ilçesinde yaşanan ve 41 işçinin ölümüne sebep olan maden patlaması için “Kader derğil, cinayet” açıklaması yaptı

HDP: 2021’de 68 kişi olmak üzere AKP’li yıllarda 2 bine yakın maden işçisi yaşamını yitirdi

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Yaşananlar kaza ya da kader değildir. Denetimsiz ve güvencesiz çalışma koşulları iş cinayetlerinin ve işçi ölümlerinin yegâne sebebidir.

Bartın'da maden ocağında patlama: Can kaybı 41'a yükseldi

Emeği hor gören, yoksulların açlığından doyan AKP-MHP iktidarının yarattığı rant rejimi ve kâr hırsı, maden ocaklarında katliamların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Bu rant düzeni siyaset, bürokrasi ve sermayenin bileşenleri olduğu bir kartel ortaklığının sonucudur. Bu ortaklığın bir ayağını AKP-MHP ittifakı, diğer ayaklarını ise yandaş sermaye ve yasal denetim görevini yapmayan bürokrasi oluşturmaktadır. Sadece 2021’de 68 olmak üzere AKP’li yıllarda iki bine yakın maden işçisi yaşamını yitirmiştir.

Bartın maden ocağı patlamasında son durum: 41 maden işçisi hayatını  kaybetti! Bartın maden ocağı sahibi kimdir

“Bu katliamlar hala hafızamızda taze olan iş cinayetleridir”

Güvencesiz çalıştırma biçimleri, sendikal harekete ağır baskılar ve işçiyi gözetmeyen politikaların sonuçlarını Soma, Ermenek, Şirvan, Karadon, Küre, Mustafakemalpaşa, Gediz, Dursunbey, Çöllolar, Aşkale ve Kozlu’dan biliyoruz. Bu katliamlar halen hafızamızda güncel olan iş cinayetleridir.

Soma'da maden kazası, Soma'da kömür ocağında yangın, Soma kömür ocağı trafo  patlaması yangın

Amasra’da işçi katliamının yaşandığı madenle ilgili çok sayıda tehlike ve ihmal iddiası varken, AKP-MHP iktidarı her zamanki gibi gerçekleri arayan kişiler hakkında soruşturma açmakla tehdit etmektedir.

Maden kazalarındaki iş cinayetlerini ‘fıtratında var’ diyerek savunan ve insanlık değerlerini ayaklar altına alan bu ceberut sistem aklı ile mücadelemiz sürecektir.

Soma'da maden kazası, Soma'da kömür ocağında yangın, Soma kömür ocağı trafo  patlaması yangın

İnsan onuruna aykırı çalışma koşulları, işçi güvenliği ve iş sağlığı konularında yapısal düzenlemelerin yapılmasını ve uluslararası standartların uygulanmasını mücadelemizin temeli olarak görüyoruz. İktidar, yargı sopasıyla gerçeklerin üstünü örtmek ve toplumu sessizliğe gömmek istese de hakikatler açığa çıkmaya ve bizler tarafından dillendirilmeye devam edecektir”Başa dön tuşu