DünyaSürmanşetYaşam

Gerekçe: Güvenlik

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Glasgow‘da başlayan COP26 İklim Zirvesi‘ne “güvenlik eksikliği” nedeniyle katılmadığını açıkladı

Erdoğan: Taleplerimiz karşılanmadı

Erdoğan, İtalya’daki G20 Zirvesi’nde ABD Başkanı Joe Biden ile yaptığı görüşmenin ardından Ankara’ya dönme kararı aldı.

Erdoğan, iklim zirvesine katılmama kararıyla ilgili “Taleplerimiz yerine getirilmeyince biz de Glasgow’a gitmekten vazgeçtik. Nihayetinde bu sadece kendi güvenliğimizle ilgili değil, ülkemizin itibarıyla da ilgili bir meseleydi” dedi.

Middle East Eye sitesi, ismini açıklamadığı kaynaklara dayandırdığı haberinde, Cumhurbaşkanının COP26’yı iptal etme nedeninin “Türk delegasyonundaki kişi sayısına ve resmi araç sayısına getirilen kısıtlamalar” olduğunu aktarmıştı.

Erdoğan ve Biden, Glasgow’da değil Roma’da görüştü

Reuters haber ajansına konuşan isminin açıklanmasını istemeyen bir kaynak da Erdoğan’ın protokol sorunu nedeniyle İskoçya’daki İklim Zirvesi’ne katılmaktan vazgeçtiğini söyledi.

Paris Anlaşması‘nı kısa süre önce imzalayan Ankara’da Cumhurbaşkanı’nın Glasgow’da ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmesi planlanıyordu.

Fakat iki devlet lideri Roma’da görüşmelerini gerçekleştirdi.

Erdoğan pazar günü ayrıca basına kapalı olarak Almanya Şansölyesi Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile de görüştü.Başa dön tuşu