DünyaSürmanşetTeknoloji&BilimYaşam

Twitter: Yeni kararla kullanıcıların hak ve güvenliği daha sıkı korunacakTwitter‘dan yapılan açıklamaya göre artık platformda izinsiz bir şekilde başkalarının video ve fotoğraflarının paylaşımı yasaklandı. Eğer fotoğraftaki kişi kimliğini doğrularsa, fotoğrafın silinmesi talebinde bulunabilecek

Twitter: Yeni kararla kullanıcıların hak ve güvenliği daha sıkı korunacak

Twitter’ın çiçeği burnunda CEO’su Parag Agrawal göreve geldiği günün ertesi günü, şirket yeni bir güvenlik özelliği ile kullanıcılarının karşısına çıktı. Yeni kural sayesinde kullanıcıların hakları ve güvenlikleri daha da sıkı korunacak.

Twitter son zamanlarda kullanıcıların özel bilgilerine karşı olan duruşunu daha da sertleştirmiş, platformda özel bilgilerin paylaşılması gibi durumlarda, hesapların direkt olarak banlanması başlanmıştı.

Yeni açıklanan protokole göre ise artık başkalarının video ve fotoğraflarını izinsiz paylaşanlara da benzer bir muamele uygulayacak. Böyle bir sorun tespit edildiğinde kullanıcı her zaman ceza almasa da paylaşılan görüntü anında silinecek.

İsteyenler içeriğin kaldırılmasını talep edebilecek

Twitter’ın güvenlik sayfası bir tweet atarak bu yeni özelliği duyururken, artık sağda solda fotoğrafını veya videosunu çektiği insanları Twitter’a yükleyen insanlar duruma göre ceza alabilecek ve yüklenen içerik, içerikteki kişinin talebi doğrultusunda hemen silinebilecek.

Peki akıllara şöyle bir soru geliyor: Çekilen her fotoğrafta neredeyse birileri var. Herkesten izin almamız mı gerekiyor?

Twitter’ın diğer paylaşım kurallarını çiğnemediğiniz takdirde istediğiniz fotoğrafı paylaşabileceksiniz. Ancak fotoğrafta bulunan kişi sonradan bu içeriğin kaldırılmasını talep edebilecek. Twitter görseldeki kişinin talepte bulunan kişi olduğunu doğrularsa gönderi anında silinecek. Fakat özellik, ünlü kişilerin bulunduğu görseller için ya da haber değeri taşıyan ya da kamu yararına olan görüntüler için geçerli olmayacak.Başa dön tuşu