KıbrısSürmanşet

Gönyeli Belediyesi: LTB’ye kanalizasyon ya da arıtma borcumuz yoktur

Gönyeli Belediyesi, Lefkoşa Türk Belediyesi’nin tek yanlı müracaatı ile Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nden aldığı tedbir kararının uygulanmasının Yüksek Mahkeme tarafından durdurulduğunu açıkladı

“Gönyeli Belediyesi’nin LTB’ye kanalizasyon ya da arıtma borcu yoktur”

Gönyeli Belediyesi’nden yapılan açıklamada, “Lefkoşa Atık Su Projesi çerçevesinde Avrupa Birliği (AB) ve Birleşmiş Milletler Yatırım Programı (UNDP) tarafından yaptırılan iki toplumlu yeni artırma tesisinin adanın her iki yanındaki kullanıcıların olduğu ve herhangi bir belediyenin mülkü olmadığı belirtilerek, Lefkoşa Türk Belediyesi gibi Gönyeli Belediyesi‘nin de kullanıcılardan biri olduğuna dikkat çekildi.

Gönyeli Belediyesi’nden yapılan açıklamanın devamında şöyle denildi:

“Lefkoşa İki Toplumlu Arıtma Sistemi’nin Türk tarafı kullanıcı giderleri 2014 yılından itibaren merkezi hükümet tarafından karşılanmaktadır. Bu yöndeki Bakanlar Kurulu kararları açıktır.

İki kardeş belediyenin diyalogla yönetebileceği bir sürecin yargıya taşınması bizleri üzmüş, Gönyeli halkının mali kaynaklarına el konması talebi hepimizi derinden yaralamıştır.

Lefkoşa İki Toplumlu Arıtma Sistemi için ortak yönetim modelinin güneyde olduğu gibi oluşturulması şarttır. Bunun için davetimiz halen geçerlidir: Ortak Yönetimi oluşturalım bütün sorumlulukları birlikte karşılayalım!

Gönyeli Belediyesi olarak kentimizdeki hizmet kalitesi ve yüksek yaşam standardını korurken, Gönyeli şehrinin ve insanının haklarını dün olduğu gibi gelecekte de gözetmeye devam edeceğiz”

 Başa dön tuşu