Teknoloji&BilimYaşam

Hava kirliliğine dikkat

Bilim insanları, hava kirliliğine maruz kalan çocuk ve gençlerin beyinlerde, Alzheimer ve Parkinson hastalığında görülen hasara benzer molekül bozulmalarının meydana geldiğini açıkladı.

Yaşları 11 ay ile 27 arasında değişen ve aniden hayatını kaybeden 186 gencin beynini inceleyen uzmanlar, bulunan hava kirliliği parçaçıklarının trafikte üretilen nanopartiküller ile aynı olduğunu açıkladı. Bununla birlikte uzmanlar, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde doksanının güvenli olmayan seviyede kirli hava soluduğunu ve bu yerlerdeki genç ve çocukların tehlikede olabileceğini bildirdi.

Bilim insanları, çocukların ve gençlerin beyninde Alzheimer ve Parkinson hastalığına bağlı molekür hasarla yakından ilişkili olan hava kirliliği partikülleri  buldu. Araştırma, ABD’deki Montana Üniversitesi’nden Lilian Calderon-Garcidueña tarafından yönetildi ve Environmental Research dergisinde yayınlandı.

 

DÜNYA NÜFUSUNUN YÜZDE 90’I KİRLİ HAVA SOLUYOR

 

Çığır açan keşif gelecekteki araştırmalarla doğrulanırsa, dünya çapında etkileri olacak, çünkü küresel nüfusun yüzde 90’ı güvensiz hava ile yaşıyor. Bununla birlikte uzmanlar, bulgular konusunda temkinli davranıyorlar ve nanopartiküllerin hasarın olası bir nedeni olmasına rağmen, bu durumun yaşamın ilerleyen dönemlerinde Alzheimer’a dönüşüp dönüşmeyeceğinin kanıtlanması için çalışmalar yürütülüyor.

Uzmanlar, hava kirliliğine daha fazla maruz kalmanın nörodejeneratif hastalık oranlarını artırdığını daha önceden biliyorlarlardı, ancak yeni çalışmanın önemi, hasarın meydana geldiği olası bir fiziksel mekanizmayı göstermesinden kaynaklanıyor.

 

ANİDEN ÖLEN 186 ÇOCUK VE GENCİN BEYNİ İNCELENDİ

 

Çalışma kapsamında araştırmacılar, Meksika’nın başkenti Mexico City’de aniden hayatını kaybeden ve yaşları 11 ay ile 27 arasında değişen 186 çocuk ve gencin beynini inceledi. İncelenen beyinlerde bol miktarda hava kirliliği nanopartikğlğ bulan araştırmacılar, bunların Alzheimer, Parkinson ve motor nöron hastalığının ayırt edici özellikleri olan anormal proteinlere yol açtığını belirtti. Öte yandan, daha az hava kirliliği olan bölgelerde aynı grubundaki insanların beyinlerinde anormal proteinler görülmedi.

Bilim insanları ayrıca çocuk ve gençlerin beyinlerinde bulunan hava kirliliği parçacıkları ile trafik tarafından üretilen ve Mexico City ve diğer birçok şehrin havasında bol miktarda bulunan metal bakımından zengin nanopartiküllerin şekli ve kimyasal bileşimi ile eşleştiğini buldu.

PARKİNSON’UN NEDENİ HALA TAM OLARAK BİLİNMİYOR

Araştırma, nanopartikülleri Parkinson hastalığında önemli bir beyin bölgesi olan substantia nigra’da buldu. İngiltere’deki Parkinson’s kuruluşunun müdür yardımcısı David Dexter, “Parkinson hastalığına neyin sebep olduğunu hala tam olarak anlamıyoruz, ancak bu çalışma, zayıf hava kalitesi ve nörodejenerasyonun yanı sıra metal toksisitesiyle bağlantılı araştırmalara dayanıyor. Parkinson, dünyadaki en hızlı büyüyen nörolojik rahatsızlıktır, bu nedenle çevrenin rolü küresel araştırmalarda gerçekten önemli bir alandır” ifadelerini kullandı.

Başa dön tuşu